Podsumowanie pracy szkół w roku szkolnym 2017/2018 na podstawie wyników egzaminu gimnazjalnego oraz raportu nadzoru pedagogicznego grudzień 2018 roku
Wyniki egzaminu gimnazjalnego w 2018 r. uczniów szkół gminy Masłów
Liczba uczniów przystępująca do egzaminu w 2018r. Lp Oddział III klasy gimnazjum Liczba uczniów 1 w Masłowie 35 2 w Mąchocicach Kapitulnych 32 Ogółem: 67 Do tegorocznego egzaminu przystąpiło o 7 uczniów więcej w porównaniu do roku 2017
Jakie umiejętności uczniów sprawdzał egzamin? Język polski Pierwszego dnia Część Humanistyczna Historia i wiedza o społeczeństwie Przedmioty przyrodnicze Drugiego dnia Część Matematyczno- Przyrodnicza Matematyka Trzeciego dnia Język obcy nowożytny Poziom podstawowy Poziom rozszerzony
Wskaźnik 1 Wyniki w ujęciu procentowym w skali gminy, powiatu i kraju
Poziom osiągnięć uczniów na egzaminie gimnazjalnym w 2018r. z części humanistycznej język polski
Poziom osiągnięć uczniów na egzaminie gimnazjalnym w 2018 w części humanistycznej Historia i WOS
Poziom osiągnięć uczniów na egzaminie gimnazjalnym w 2018r. z części matematyczno-przyrodniczej Matematyka
Poziom osiągnięć uczniów na egzaminie gimnazjalnym w 2018r. z części matematyczno-przyrodniczej Przedmioty przyrodnicze
Jakie umiejętności uczniów z języków obcych sprawdzał egzamin? Odbiór testu słuchanego Odbiór testu czytanego Redagowanie językowe
Poziom osiągnięć uczniów na egzaminie gimnazjalnym w 2018r. z języka angielskiego część podstawowa
Poziom osiągnięć uczniów na egzaminie gimnazjalnym w 2018r. z języka angielskiego część rozszerzona
Średnich wyników egzaminu gimnazjalnego w 2018 r. nie powinno się porównywać ze średnimi wynikami egzaminu gimnazjalnego z lat poprzednich.
Wskaźnik 2 Wnioski z raportu ewaluacyjnego sporządzonego w roku sprawozdawczym w ramach nadzoru pedagogicznego
Ministerstwo Edukacji Narodowej zdefiniowało 9 wymagań wobec szkół dotyczących najróżniejszych dziedzin: od wyników nauczania, realizacji obowiązującej podstawy programowej, przez rozwijanie aktywności i umiejętności społecznych uczniów, współpracę z rodzicami, po organizację pracy placówki, w tym jej warunki lokalowe i wyposażenie.
W roku szkolnym 2017/2018 przeprowadzona została ewaluacja zewnętrzna całościowa jednej szkoły: Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Masłowie
Opis metodologii Badanie zostało zrealizowane w dniach 08-03-2018-23-03-2018 przez zespół czterech wizytatorów ds. ewaluacji z Kuratorium Oświaty w Kielcach. Badaniem objęto 51 uczniów (ankieta i wywiad grupowy), 31 rodziców (ankieta i wywiad grupowy) i 30 nauczycieli (ankieta i wywiad grupowy). Przeprowadzono wywiad indywidualny z dyrektorem szkoły, grupowy z przedstawicielami samorządu lokalnego i partnerów szkoły, Grupowy z pracownikami niepedagogicznymi, Przeprowadzono także obserwacje lekcji, placówki i analizę dokumentacji.
Na podstawie badania ewaluacyjnego sformułowano 15 wniosków
Wnioski z ewaluacji zewnętrznej 1. Organizacja procesów edukacyjnych nie zawsze umożliwia uczniom powiązanie różnych dziedzin wiedzy i jej wykorzystanie. Zatem korelacja międzyprzedmiotowa oraz nawiązywanie do wiedzy i umiejętności zdobytych wcześniej, na innych przedmiotach czy też poza szkołą nie jest jeszcze mocną stroną placówki. 2. Nauczyciele współpracują ze sobą we wszystkich obszarach pracy szkoły, wspierają się w rozwiązywaniu. problemów dydaktycznych i wychowawczych.
Wnioski z ewaluacji zewnętrznej 3. Podejmowane przez nauczycieli działania w zakresie przekazywania informacji o postępach w nauce, a także sposób ich oceniania, jest pozytywnie odbierany, zarówno przez uczniów jak i ich rodziców.. 4. Nauczyciele, przygotowując lekcje, nie zawsze planują zadania edukacyjne, w taki sposób, by uczniowie mogli korzystać z siebie nawzajem jako z zasobów edukacyjnych. Otrzymywana informacja zwrotna nie w pełni daje wskazówki jak mają pracować i w jakim kierunku mogą się rozwijać..
Wnioski z ewaluacji zewnętrznej 5. Działania dyrektora w zakresie zarządzania placówką są adekwatne do zapewnienia odpowiednich warunków do nauki i wychowania. Szkoła dla podniesienia swojej atrakcyjności współpracuje w wieloma podmiotami zewnętrznymi. 6. Nie wszystkie działania, które wynikają z nadzoru pedagogicznego są skuteczne, a badania wewnętrzne przeprowadzane przez placówkę nie mają charakteru stałego.
Wnioski z ewaluacji zewnętrznej 7. W szkole diagnozuje się zagrożenia oraz tworzy się procedury dotyczące bezpieczeństwa. 8. Stosowane przez nauczycieli metody i formy pracy (pogadanka, objaśnianie, praca z podręcznikiem, wykonywanie poleceń i zadań) w niskim stopniu aktywizują uczących się. Upowszechnienie aktywnych form nauczania może wpłynąć na atrakcyjność zajęć i uzyskane efekty.
Wnioski z ewaluacji zewnętrznej 9. Uczniowie uczestniczą w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, realizują działania na rzecz środowiska lokalnego, jednak w niewielkim zakresie są ich inicjatorami. 10. Szkoła rozpoznaje możliwości psychofizyczne, potrzeby rozwojowe i sytuację społeczną uczniów, jedna część rodziców stwierdziła, że nauczyciele rzadko z nimi rozmawiają na temat potrzeb i możliwości ich dzieci, co może mieć negatywny wpływ na skuteczność działań w tym zakresie.
Wnioski z ewaluacji zewnętrznej 11. Uczniowie w nikłym stopniu mogą wpływać na sposób organizowania i przebieg procesu uczenia się, co nie wpływa korzystnie na budowanie postawy odpowiedzialności za własny rozwój. 12. W szkole analizuje się wyniki egzaminu zewnętrznego, co prowadzi do formułowania wniosków, na podstawie których planuje się i podejmuje działania. Brak systemowego monitorowania efektywności wdrażanych przedsięwzięć nie sprzyja poszukiwaniu rozwiązań o wysokiej skuteczności, nie wpływa na realne podnoszenie jakości pracy placówki.
Wnioski z ewaluacji zewnętrznej 13. Dyrektor i nauczyciele mają poczucie partycypacji w tworzeniu katalogu właściwych zachowań w szkole, natomiast rodzice i uczniowie mają ograniczony wpływ na ustalanie zasad panujących w placówce. 14. Szkoła skutecznie przezwycięża trudności wynikające z sytuacji społecznej uczniów wykorzystując współpracę z zewnętrznymi podmiotami, społeczną aktywność i fakt funkcjonowania szkoły w małym, lokalnym środowisku. 15. W szkole podejmuje się współpracę z rodzicami na rzecz rozwoju ich dzieci, jednak działania szkoły w tym zakresie nie mają charakteru powszechnego.
Wyniki badania stanowią podstawę do podejmowania decyzji skierowanych na zapewnienie wysokiej jakości organizacji procesów kształcenia, wychowania i opieki prowadzonych w szkole oraz ich efektów.
Pełny raport na stronie w w w. n p s e o. p l
Dziękuję za uwagę!